fbpx
Oczyszczalnie_VH6_3D_2019_02

Przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków firmy Eko House

Żyjemy w czasach, kiedy świadomość ekologiczna społeczeństwa dynamicznie się rozwija. Niekiedy przyroda sama oferuje nam rozwiązania technologiczne, pomagające dbać o środowisko naturalne. Szczególnie ważną kwestią okazuje się być stan wód. Będąca na rynku od 2010 roku firma Eko House, doskonale rozumie ten problem. Przez 10 lat działalności, Eko House dostarczyło do polskich domów ponad 5 000 przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Jak działa przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków? Tłumaczymy na przykładzie VH PREMIUM



Ścieki dopływające do oczyszczalni trafiają do wstępnej komory denitryfikacji – znajdujący się tu kosz prętowy zatrzymuje większe zanieczyszczenia, które są poddawane wstępnej obróbce. Dodatkowo ścieki są natychmiast napowietrzane pęcherzykami powietrza za pośrednictwem unikalnej technologii VH.

Ścieki przepływają do pierwotnej komory utleniania, gdzie znajduje się układ napowietrzania – dyfuzor, który intensywnie napowietrza ścieki, co wpływa bardzo pozytywnie na rozwój osadu czynnego. Wszystkie funkcje związane z napowietrzaniem i przepompowywaniem ścieków oraz osadu czynnego odbywają się przy pomocy powietrza dostarczanego z kompresora. Brak części elektronicznych wewnątrz oczyszczalni przekłada się na niską awaryjność.

Ścieki wpływają do głównej komory denitryfikacji, następuje tutaj przechwycenie wypłukanych w procesie flotacji (pływających) cząsteczek. W przestrzeni denitryfikacji dochodzi do usunięcia zanieczyszczeń azotowych.

Ścieki przepływają do głównej komory utleniania, gdzie znajduje się drugi układ napowietrzania – dyfuzor. Działalność mikroorganizmów w tej komorze powoduje usuwanie ze ścieków zanieczyszczeń organicznych i  azotanów. Technologia równomiernego napowietrzania ścieków zapobiega ich gniciu i powstawaniu odorów – wszystko to bez użycia biopreparatów.

Z komory utleniania ścieki przepływają do komory separacyjnej. W separatorze następuje oddzielenie osadu czynnego od oczyszczonych ścieków. Osad czynny sedymentuje, czyli opada na dno w dolnej części komory separatora, a oczyszczone ścieki wypływają w górnej części przez odpływ z oczyszczalni.

Woda pościekowa – co z nią zrobić?

Dzięki bardzo wysokiemu parametrowi oczyszczania (98,6% redukcji zanieczyszczeń) istnieje wiele możliwości odprowadzania wody pościekowej. Możemy zatem:
– odprowadzić wodę pościekową do rowu albo cieku wodnego,
– rozsączyć w gruncie za pomocą studni chłonnej, skrzynek rozsączających,
– gromadzić w przeznaczonym do tego celu zbiorniku i używać do nawadniania roślin ozdobnych.

Ścieki, które nie wydzielają brzydkiego zapachu? Tak, to możliwe!

Niezwykle istotny jest fakt, że w oczyszczalni VH PREMIUM nie zachodzi proces fermentacji beztlenowej, który charakteryzuje inne przydomowe oczyszczalnie. Ścieki, które trafiają do oczyszczalni są natychmiast napowietrzane za pośrednictwem unikalnej technologii VH. W efekcie ze zbiornika nie wydostają się żadne nieprzyjemne zapachy, a oczyszczone ścieki są bezbarwne i bezwonne.

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków – nowoczesne, ale proste w eksploatacji.

Niewielka waga zbiornika pozwala na montaż bez użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Nie ma konieczności montowania osadnika wstępnego przed oczyszczalnią. Montaż możliwy jest we własnym zakresie bez utraty gwarancji.

Małe zużycie prądu i potrzeba usuwania nadmiernego osadu czynnego średnio raz na 10 miesięcy sprawiają, że korzystanie z oczyszczalni VH jest wygodne i ekonomiczne.

Eko House stawia na jakość i bezpieczeństwo klienta.

Zgodność z polską normą PN EN 12566-3 (znak bezpieczeństwa CE) oraz wiele wyróżnień i certyfikatów. Producent posiada dodatkowo ISO 9001:2008 oraz ISO 14001:2004. 10-letnia gwarancja na zbiornik i wszystkie zamontowane w nim podzespoły sprawia, że użytkownik może czuć się pewnie.

Będąc Eko, możesz oszczędzać!

Jak widzimy na przykładzie oczyszczalni VH Premium, nawet tak złożony proces jak biologiczne oczyszczanie ścieków, kojarzący się najczęściej z wielkimi komunalnymi oczyszczalniami, możemy przeprowadzić na swoim podwórku. Jest to doskonała alternatywa dla terenów z rozproszoną zabudową, gdzie nie ma kanalizacji.

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków stały się mocną konkurencją dla tradycyjnego szamba. Nic dziwnego, skoro już po trzech latach użytkowania, zwracają się koszty eksploatacji takiej oczyszczalni, podczas gdy koszty wywozu nieczystości płynnych stale rosną.

Warto wziąć pod uwagę możliwość dofinansowania projektu budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, ale należy pamiętać, że dotacje przyznawane są jedynie na oczyszczalnie biologiczne. Wniosek
na dotację możemy złożyć w urzędzie Gminy, lub ubiegać się o dofinansowanie z WFOŚiGW.

Razem zadbajmy o stan środowiska.

Ochrona środowiska naturalnego i zasobów naszej planety wydaje się być procesem o tyle złożonym, że wymykającym się wpływom poszczególnych osób. Nic bardziej mylnego. Możemy zadbać o przyrodę, stosując najnowsze technologie, technologie które ułatwiają nam życie, pomagają oszczędzać i rozwiązują problemy. Możemy je stosować na własnym podwórku, ciesząc się z rozwiązania, nawet w tak problematycznej dziedzinie, jak utylizacja ścieków.

Autor: Eko House Technologie Ekologiczne

Udostępnij
Polub nas na Facebooku!
Obserwuj nas na Instagramie!