fbpx
mohammed-bin-rashid-al-maktoum-solar-park

Proekologiczne elektrownie

W dzisiejszych czasach elektrownie dostarczają energię elektryczną, która umożliwia swobodne funkcjonowanie ludzi korzystających z ich dobrodziejstw. Duże ilości ciepła są wytwarzane z różnych zasobów naturalnych występujących na Ziemi, m.in. węgla kamiennego, czy metali szlachetnych. Jednakże część bogactw naturalnych nie jest odnawialna, co oznacza, że nie można ich ponownie wykorzystać. Z tego powodu badacze poszukują nowych źródeł pozyskiwania energii, które zaspokoją potrzeby energetyczne wszystkich odbiorców. Takimi źródłami energii mogą być wyspecjalizowane elektrownie, które w innowacyjny sposób pozwalają ograniczyć emisję szkodliwych odpadów do środowiska naturalnego.

Współcześnie jednym z podstawowych filarów bezpieczeństwa politycznego na świecie stanowi bezpieczeństwo energetyczne. Ryzyko wyczerpania się nieodnawialnych źródeł energii zmusiło badaczy do poszukiwania alternatywnego pozyskiwania dużej ilości ciepła. Jednym z najpopularniejszych programów badawczych tego typu jest Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny (ITER), który dąży do wytwarzania kontrolowanej fuzji jądrowej w wyniku uwalniania z atomów helu dużej ilości energii. W specjalnie do tego przeznaczonych urządzeniach badawczych nazywanych tokamakami odtwarza się kontrolowane syntezy termojądrowe, które zwyczajowo zachodzą w syntezie jądrowej Słońca. Zapotrzebowanie energetyczne całego świata byłoby więc zaspokojone za pośrednictwem spalania kilkuset kilogramów izotopów wodoru. Ponadto krótszy okres rozpadu promieniotwórczego ograniczyłby emisję szkodliwych związków chemicznych do ekosystemu. Mimo to nadal trwają prace nad stworzeniem odpowiednich warunków dla jąder atomowych, które połączą się pod wpływem ogromnego ciśnienia i temperatury.

Innym interesującym przykładem nowoczesnej elektrowni jest Mohammed bin Rashid al Maktoum Solar Park, która została wybudowana w Dubaju. Elektrownia słoneczna składa się z 3,2 mln paneli fotowoltaicznych, które przekształcają światło słoneczne w czystą energię. Zjednoczone Emiraty Arabskie podjęły decyzję o zainwestowaniu pieniędzy w odnawialne źródła energii, ponieważ światowe zapotrzebowanie na wydobycie ropy naftowej może się zmniejszać z każdym kolejnym rokiem. Działalność elektrowni solarnych wpływa również na zalesianie obszarów pustynnych. Zbudowane pod powierzchnią ziemi kanały dostarczają wodę, która na bieżąco umożliwia rozwój roślin i mikroorganizmów. Istotnym następstwem tych działań są dwa projekty o znaczeniu międzynarodowym – Wielki Zielony Mur oraz Zielony Mur Chiński, których celem jest zwiększenie bioróżnorodności poprzez znaczny wzrost zalesienia w regionie Sahelu i Chińskiej Republice Ludowej. Przedsięwzięcie kilkunastu państw pozwoli oczyścić powietrze oraz obniżyć ogólnoświatową temperaturę.

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił dynamiczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Z każdym kolejnym rokiem codzienność ludzkości jest wypełniona coraz nowszymi nowinkami technologicznymi, które sprawiają, że jest ono szybsze i wygodniejsze. Ludzie nie przywiązują jednak uwagi do tego, w jaki sposób jest wytwarzana energia elektryczna. Czasami powinniśmy więc na chwilę przystanąć i zastanowić się, w jaki sposób marnowana przez nas energia mogłaby zostać lepiej spożytkowana.

Autor: Klaudia Stępień

Udostępnij
Polub nas na Facebooku!
Obserwuj nas na Instagramie!