fbpx
Depresja a probiotyki

Probiotyki - nowy sposób leczenia depresji

Depresja jest jedną z najczęściej występujących na świecie chorób. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 5% światowej populacji, czyli prawie 400 000 ludzi. Opracowywane są coraz nowsze metody walki z tą chorobą. Ostatnio naukowcy mocno skupiają się na roli naszych jelit w genezie i przebiegu depresji.

Bakterie żyją na wszystkich powierzchniach naszego organizmu. Ich liczba jest dziesięciokrotnie większa, niż liczba wszystkich komórek ludzkiego ciała. Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat wykazują bardzo duży związek między jakością naszego mikrobiomu a naszym samopoczuciem, czy nawet występowaniem chorób takich jak depresja, schizofrenia i autyzm. Od równowagi mikrobiomu jelitowego zależy zatem nasz nastrój i zdrowie psychiczne.

Badania wykazują znaczące różnice w składzie bakterii jelitowych u ludzi doświadczających zaburzeń psychicznych a ludźmi zdrowymi. Fakt ten rzucił zupełnie nowe światło na postrzeganie problemów związanych z naszym samopoczuciem i zdrowiem psychicznym.

Po raz pierwszy związek między naszymi jelitami a zdrowiem całego organizmu wykazał ponad 100 lat temu laureat Nagrody Nobla – Ilja Miecznikow. Rozwinął teorię, że starzenie się jest spowodowane przez toksyczne bakterie w jelitach i że kwas mlekowy może przedłużyć życie. Opierając się na tej teorii, pił codziennie kwaśne mleko. Opowiedział o potencjalnych przedłużających życie właściwościach bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus). Przypisał długowieczność bułgarskich chłopów do konsumpcji jogurtów. Uznaje się, go za pierwszą osobę, które opracowała koncept probiotyków.

Dziś wiemy, że zbyt duża aktywność układu podwzgórze – przysadka – nadnercza przyczynia się do występowania depresji. Badania na zwierzętach wykazały że, można ją zahamować poprzez suplementację odpowiednimi szczepami probiotycznymi. Bakterie zamieszkujące nasze jelita mogą wytwarzać neuroprzekaźniki takie jak kwas gamma-amino masłowy (GABA) i serotonię. Niedobór tej drugiej substancji często uznawany jest za jedną z głównych hipotez powstawania depresji. Natomiast GABA ułatwia zasypianie, działa przeciwdepresyjnie i koi nerwy.

Przełomem w leczeniu depresji mogą być wyniki badań opublikowane przez polskich naukowców w 2019 roku, którzy skupili się na probiotyku Lactobacillus Plantarum 299v (LP299v). Skonfrontowali oni grupę osób przyjmującą leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI w połączeniu z probiotykiem z osobami, którym obok antydepresantów podawano placebo. Badania wykazały, znaczną poprawę stanu pacjentów, którzy przyjmowali probiotyki w porównaniu z grupą kontrolną. Było to związane ze zmniejszaniem poziomu – kinureniny – niekorzystnego metabolitu tryptofanu.

Lactobacillus Plantarum to jedne z najpopularniejszych kultur pożytecznych bakterii występujące w sfermentowanych produktach spożywczych, takich jak np. kiszone ogórki, kapusta i pomidory a także niektóre rodzaje serów.

Autor: Maciej Rafalski

Udostępnij
Polub nas na Facebooku!
Obserwuj nas na Instagramie!