fbpx
Składy kosmetyków

Czym skutkuje nieznanie składu wybieranych kosmetyków?

Jak często wpisujesz w przeglądarkę internetową hasło „najlepsze kosmetyki na…”, po czym wędrujesz do drogerii i okazuje się, że na zakupach traci nie tylko twój portfel, ale i skóra twarzy, włosy czy paznokcie? Sugerowanie się niesamowitymi produktami kosmetycznymi, których używa twoja mama czy przyjaciółka też nie do końca się sprawdza. Geny czy bliskie więzi to jedno, jednak indywidualne podejście do potrzeb swojego
organizmu to sprawa oddzielna.

Jak więc wybierać produkty do włosów czy twarzy, by spełniały swoją funkcję i były skuteczne? Najlepszym sposobem jest czytanie składu wybieranych z półki kosmetyków. Warto poświęcić czas i zaangażować się w zgłębienie wiedzy w tym kierunku, by oszczędzić sobie kosmetycznej katastrofy. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą płynąć z używania kosmetyków do włosów i cery, bez umiejętnego czytania ich składu. Wydajesz na produkty kosmetyczne połowę wypłaty, jednak okazuje się, że kondycja twoich włosów jest gorsza niż przed stosowaniem kuracji odżywkami, olejami, szamponami, a cera zamiast promiennie lśnić stała się szara i matowa. To jeden z głównych zawodów, kiedy nie przeczytamy składu kosmetyków. To jednak wierzchołek góry lodowej. Nieumiejętne zaznajomienie się ze składem może prowadzić do podrażnień skóry głowy czy twarzy, co kolejno powoduje swędzenie, wysypkę, a niejednokrotnie też obrzęki czy podrażnienia. Co gorsza, kiedy nie czytasz składu, może się okazać, że kosmetyk zawiera czynniki uczulające. I nawet, kiedy nie jesteś alergikiem, po dłuższym stosowaniu produktu musisz skierować się do dermatologa, który odsyła cię z zaleceniem unikania konkretnych produktów wywołujących alergię. Z pewnością decydując się na konkretny kosmetyk chcesz otrzymać jakość i zapewnienie o jego działaniu. Kolorowe buteleczki czy marketingowe hasła mają sprawić, byś sięgnęła po produkt i finalnie – dokonała jego zakupu. Umiejętność czytania składu produktów pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze, zapewni komfort działania twojej skórze, a kosmetyki zostaną wybrane specjalnie pod twoje zapotrzebowanie, co będzie
skutkowało cudownymi efektami.

Lista produktów jakie mogą powodować niechciane efekty jest długa. Do najważniejszych składników jakich należy unikać należą jednak:

o Donory formaldehydu, które mogą podrażniać drogi oddechowe czy wywoływać reakcje uczuleniowe. Różne odmiany formaldehydu mogą występować w lakierach do włosów, a nawet produktach do kąpieli. Donory formaldehydu mogą występować pod nazwami diazolidinyl urea, benzylhemiformal, DMDM hydantoin, quanternium-15.
o Parabeny, które mogą wpływać na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, co ciągnie za sobą również podrażnienia skóry, swędzenie czy pieczenie. W kosmetykach mogą występować pod nazwami: methylparaben, butylparaben, benzylparaben, ethylparaben.
o Glikol polietylowy oraz glikol polipropylenowy, które nadają kosmetykom konsystencję emulsji, jednak jednocześnie są to substancje rakotwórcze oraz mogą osłabiać naturalną barierę ochronną skóry człowieka. Zazwyczaj są to składniki mające końcówkę –eth, np. Laureth-8-Phosphate.
o Oleje mineralne, które mogą występować pod nazwą parafina, petrolatum oraz vaselinum flaum. Są to oczyszczone z wazeliny mieszaniny płynnych węglowodorów oczyszczonych, które są jedynie wypełniaczem kosmetyków, a jednocześnie mogą zaburzać wymianę gazową skóry oraz powodować powstawanie zaskórników i zmian skórnych.
o Lanolina – jest to substancja natłuszczająca z gruczołów łojowych owcy, która jednocześnie może uczulać oraz powodować liczne podrażnienia skóry głowy czy twarzy.
o BHA, BHT – antyutleniacze, nad którymi stale przeprowadzane są badania, gdyż podejrzewane są o działanie kancerogenne oraz zaburzające gospodarkę hormonalną.

Czytaj skład kosmetyków jakie lądują w twoim koszyku podczas zakupów, a unikniesz niechcianych skutków ubocznych, uczuleń, niezadowolenia z efektu oraz uodpornisz się na reklamy marketingowe.

Autor: Alicja Rudzińska

Udostępnij
Polub nas na Facebooku!
Obserwuj nas na Instagramie!