fbpx
DSC_0617

Luksus to spokój umysłu - 5 powodów dlaczego warto kupować świadomie

Emma Watson w kontekście mody powiedziała: „Luxury to me means peace of mind”, co oznacza, że luksus oznacza dla niej spokój umysłu. Całkowicie się z nią zgadzamy!

Jak osiągnąć spokój umysłu? Na przykład będąc świadomym konsumentem.

Świadome kupowanie – podobnie jak w przypadku każdej świadomej decyzji polega na tym, że zanim dokonamy zakupu dowiadujemy się jak najwięcej o tym jak działa firma, której produkt nas interesuje i co wspieramy inwestując w niego. Warto wiedzieć, czy przestrzegane są w niej prawa pracowników, czy dostają oni godziwe wynagrodzenie za swoją pracę, czy warunki, w jakich pracują są dla nich bezpieczne i optymalne, czy firma nie zatrudnia dzieci, bądź nie zleca produkcji innym firmom, które nie przestrzegają praw człowieka, w jaki sposób powstaje produkt, a nawet materiał, z którego się go wytwarza, jaki jest wpływ działalności firmy na środowisko i jaki stosunek do zwierząt firma reprezentuje.

Brzmi jak trudne zadanie? Cóż – na luksus trzeba zapracować. A ten, jakim jest spokój umysłu jest wartością bezcenną. Na szczęście istnieją światowe organizacje, które skupiają się na ułatwieniu nam dostępu do tych informacji, a marki dziś już wiedzą, że etyka i równowaga to kierunek przyszłości.

Dlaczego więc warto kupować świadomie? Oto przynajmniej 5 powodów:

1. Etyczne zakupy to sprawiedliwy handel.
Każdy z nas czuje żal i niesprawiedliwość, gdy czytamy o katastrofach jak ta z 2013 roku w Bangladeszu, na terenie kompleksu Rana Plaza, gdzie w wyniku ogromnych zaniedbań doszło do zawalenia się ośmiokondygnacyjnego budynku i ponad tysiąc pracowników straciło życie, a jeszcze więcej odniosło obrażenia. Nikt z nas nie uważa za sprawiedliwe, że niczemu niewinne dzieci zamiast bawić się i uczyć muszą iść do pracy, by dorobić do budżetu rodziny, gdy pozostali jej członkowie pracują za pensje, niewystarczające nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka. Nikt z nas nie wspiera braku jakiegokolwiek zabezpieczenia pracowników w przypadku utraty pracy na przykład z powodu światowej pandemii.
Na szczęście kupując etycznie możemy aktywnie wpływać na zmianę tych sytuacji – wybierając produkty, które powstają w warunkach, gdzie pracownicy mają zapewnione bezpieczeństwo, szacunek i wynagrodzenie gwarantujące godny byt oraz możliwość wysłania swoich dzieci do szkół. Taką gwarancję dają nam między innymi certyfikaty takie jak Fairtrade czy Fair Wear Foundation. Możemy też wybierać produkty wykonane lokalnie z materiałów o znanym i sprawdzonym źródle pochodzenia.

2. Etyczne zakupy to brak cierpienia zwierząt.
Nie tylko cierpienie ludzi jest niesprawiedliwe i niepotrzebne. W dzisiejszych czasach nie musimy już korzystać ze zwierząt, by żyć optymalnie, czy nawet luksusowo. W tym drugim przypadku – jeśli mówimy o luksusie spokoju sumienia, wręcz nie ma innej opcji niż całkowite unikanie eksploatacji zwierząt.
Na rynku jest już coraz więcej świetnej jakości alternatyw dla produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak bardzo nadal popularna (i mylnie uznawana za wariant eko) skóra. Mowa chociażby o mikrofibrze, która świetnie naśladuje, a parametrami nawet przewyższa skórę, gumie, tkaninach, korku naturalnym, sznurku, czy nowoczesnych osiągnięciach technologicznych jak wtórnie odzyskany plastik z butelek PET (mogący przybierać przeróżne formy i faktury), czy Piñatex – świetny materiał powstający z włókien liści ananasa. Na rynku pojawiają się pomału nowe, coraz bardziej zrównoważone materiały, które dają nadzieję na lepszą przyszłość.
Gwarantem, że powstanie produktu nie przyczyniło się do cierpienia zwierząt są certyfikaty takie jak Peta Approved Vegan, czy Vegan Society, ale też wybór marek, których filozofia skupia się wokół empatii i weganizmu.

3. Etyczne zakupy to mniejsze zanieczyszczenia środowiska.
To zmniejszenie udziału przemysłu produkcji skóry (który bardzo dewastuje naturę), ale także wykorzystywanie alternatywnych materiałów, pochodzących np. z recyclingu.
Opcji jest wiele – wspomniane już wyżej plastik i Piñatex, jak choćby zużyte banery reklamowe, sznurek, ścinki bawełniane, opony samochodowe, poduszki powietrzne i wiele, wiele innych. Naturalne materiały, jak korek, bawełna organiczna, guma naturalna również są produkowane bez tak szkodliwego wpływu na środowisko.

4. Etyczne zakupy to też wybór materiałów pozbawionych substancji szkodliwych dla człowieka – czyli jednocześnie bezpiecznych dla alergików (i środowiska). Taką gwarancję daje na przykład certyfikat Oeko Tex Standard 100, który informuje o braku substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska w materiale, bądź gotowym produkcie (na przykład we wspomnianej wcześniej mikrofibrze), czy GOTS świadczący o tym, że produkt zawiera zawierające minimum 70% włókien organicznych, a wszystkie środki chemiczne użyte do produkcji (np. barwniki) spełniają ścisłe kryteria środowiskowo-toksykologiczne.

5. Etyczne zakupy to również inwestycja w innowacje, które pozwalają na powstawanie alternatyw wysokiej jakości jak chociażby wspomniane wcześniej – nowoczesna mikrofibra o świetnych właściwościach, czy Piñatex, którego produkcja pociąga za sobą nie tylko rozwój istniejącego już przemysłu ale też tworzenie nowych miejsc pracy oraz dodatkowego dochodu dla rolników – i to bez dodatkowych kosztów ze strony środowiska!

Nasze świadome wybory mogą znacząco wpływać na rzeczywistość, a trzeba przyznać, że nigdy nie było łatwiej niż dziś. Luksus spokoju umysłu jest w naszych rękach – to my i nasze wybory sprawiamy, że z roku na rok staje się łatwiej!

Autor: Fairma.pl
Z kodem promocyjnym PLANETAEKO otrzymacie aż 10% zniżki na cały asortyment (ważny do końca roku). Zapraszamy!

Udostępnij
Polub nas na Facebooku!
Obserwuj nas na Instagramie!