fbpx
Lodz Solar Team - Our Team

Lodz Solar Team stworzył polski samochód przyszłości napędzany energią słoneczną

Lodz Solar Team jest pierwszym w Europie środkowo-wschodniej zespołem tworzącym samochody zasilane energią słoneczną. Ich początki sięgają 2014 roku, kiedy to grupa ambitnych studentów rozpoczęła pracę nad pierwszym Polskim samochodem elektrycznym napędzanym energią słoneczną – Eagle One.

Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim promowanie energetyki słonecznej oraz rozwój ekotechnologii w Polsce. Do tej pory samochody solarne służyły jedynie jako ciekawostka.
Rozwój technologii w dziedzinie fotowoltaiki oraz magazynowania energii stworzył jednak ogromne możliwości, które studenci z Politechniki Łódzkiej postanowili wykorzystać.

Wysiłki się opłaciły, bo już w 2015 roku Lodz Solar Team wystartował w najbardziej prestiżowych zawodach pojazdów solarnych na świecie – Bridgestone World Solar Challenge 2015 w Australii. Zespół zajął wówczas najwyższe wśród debiutantów 6. miejsce w kategorii pojazdów miejskich Cruiser. Ponadto otrzymał nagrodę Safety Award za najbezpieczniejszy pojazd i najlepsze przygotowanie do wyścigu. Co warto podkreślić, Eagle One pokonał w wyścigu auta czołowych światowych uczelni takich jak Massachusetts Institute of Technology czy Cambridge University.

Rok później Lodz Solar Team wziął udział w międzynarodowych zawodach Sasol Solar Challenge 2016 w RPA. Eagle One pokonał 2817 km z Pretorii do Kapsztadu, zapoczątkowując tym samym klasę Cruiser i ustanawiając 3 różne rekordy: przebytych kilometrów, najwyższej prędkości oraz kilometrów przebytych w ciągu jednego dnia. Zespół wrócił z Południowej Afryki z pięcioma statuetkami, w tym z nagrodą specjalną, Communication Award, za najlepszą relację medialną z eventu.


Doświadczenie zdobyte podczas tych zmagań pozwoliło na skonstruowanie Eagle Two. Najważniejszymi założeniami przy jego projektowaniu było stworzenie rodzinnego samochodu, który efektywnie bilansowałby energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych. Warto również nadmienić, że w przeciwieństwie do Eagle One, nowy model zespołu Lodz Solar Team to auto miejskie, mieszczące pięcioosobową rodzinę oraz ich bagaż.

Dzięki pracy całego zespołu Eagle Two zmierzył się z najlepszymi zespołami na świecie podczas Bridgestone World Solar Challenge w 2017 i 2019 roku.

Eagle Two został wyposażony w 5m^2 paneli słonecznych, dwa silniki elektryczne umieszczone w tylnych kołach o łącznej mocy 10 kW oraz baterię o pojemności 60 kWh, zarządzaną przez rozbudowany system BMS, komunikujący się przez CANowski standard interfejsu z głównym komputerem pokładowym. Topologia sieci została zaczerpnięta z samochodów Tesli, które bardzo dobrze radzą sobie z managmentem ogniw. Dzięki innowacyjnym czujnikom nasłonecznienia i temperatury można na bieżąco monitorować parametry paneli fotowoltaicznych oraz baterii, co ma ogromny wpływ na efektywne wykorzystanie energii. Wszystkie elementy scala samonośne nadwozie wykonane w całości z włókna węglowego.


Ta konfiguracja w połączeniu z niewielką wagą samochodu pozwala przejechać nawet 1500 km bez konieczności ładowania, co jest wynikiem zdecydowanie lepszym niż dostępne na rynku modele samochodów elektrycznych czy hybrydowych.

Poza aspektami technicznymi zadbano także o warstwę wizualną Eagle Two. Przy współpracy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi udało się zaprojektować aerodynamiczną karoserię o charakterystycznym wyglądzie oraz stylowe i praktyczne wnętrze.

Przy projektowaniu wnętrza zadbano zarówno o komfort jak i o bezpieczeństwo podróżujących. Auto zostało wyłożone niepalną matą wykonaną z ptasich piór, która pełni również funkcję izolacji. To ekologiczne rozwiązanie zostało stworzone przez współpracujący z zespołem Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Subtelne ledowe podświetlenie deski rozdzielczej podkreśla jej linię nie zaburzając widoczności po zmierzchu, a lekka i ergonomiczna konstrukcja foteli pozwala na wiele godzin jazdy w wygodnej pozycji. Ukoronowaniem funkcjonalności wnętrza jest komputer pokładowy, dzięki któremu można śledzić najważniejsze parametry samochodu, takie jak naładowanie baterii, ciśnienie w oponach, czy temperatura paneli. Komputer pokładowy w formie tabletu pozwala na korzystanie z takich aplikacji jak Spotify i Netflix. Może zatem służyć pasażerom jako przenośne centrum multimedialne.


To dzięki dbałości o detale Eagle Two uzyskał tak wysokie noty jury w Testach Praktyczności podczas Bridgestone World Solar Challenge 2019 i zdobył w tej kategorii 2. miejsce oraz miano “najbardziej stylowego samochodu startującego w wyścigu”.

Do największych osiągnięć zespołu zdecydowanie należy zaliczyć zwycięstwo podczas mistrzostw Europy samochodów solarnych iLumen European Solar Challenge 2018. Zawody te odbywały się na torze Formuły 1 – Circuit Zolder, a sam wyścig odbywał się w formule legendarnego 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Pomimo niesprzyjających warunków, zespół po raz kolejny udowodnił jakość budowanych przez nich samochodów. Podczas gdy niemal wszystkie pozostałe zespoły miały problemy z deszczowymi warunkami atmosferycznymi, konstrukcja Eagle Two zapewniała odporność na deszcz a także bezawaryjne działania przez pełne 24h wyścigu.

Już we wrześniu bieżącego roku zespół Lodz Solar Team ponownie weźmie udział w wyścigu iLumen European Solar Challenge, a ich głównym wyzwaniem będzie obrona tytułu mistrzów sprzed dwóch lat.

Wartym odnotowania faktem jest również 1. miejsce zespołu Lodz Solar Team w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS w 2020 roku, współorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Samochód Eagle Two został uznany za najlepszą konstrukcję studencką w najliczniejszej kategorii „Vehicle”.

Mimo obecnej sytuacji na świecie Łódzcy studenci nie zamierzają zwalniać obrotów i rozpoczęli już prace nad kolejnym modelem – Eagle Three. Podstawowymi wytycznymi podczas projektowania nowego pojazdu jest niskie zużycie energii, nowoczesny design oraz wygodne i stylowe wnętrze.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: http://lodzsolarteam.p.lodz.pl/
oraz profile społecznościowe:
Facebook: https://www.facebook.com/LodzSolarTeam/
Twitter: https://twitter.com/LodzSolarTeam
Instagram: https://www.instagram.com/lodzsolarteam/

Udostępnij
Polub nas na Facebooku!
Obserwuj nas na Instagramie!