fbpx
Dust Air

Ekologia to nie pusty frazes – czy wiesz czym oddychasz?

Segregacja śmieci, otaczanie się zielenią, dbałość o jakość pożywienia – o tych aspektach działalności proekologicznej mówi się coraz głośniej. Na nie także mamy największy wpływ, podczas codziennych działań. Ale co z powietrzem, którym oddychamy? Ten temat, za pośrednictwem pojęcia „smog” również zyskał na znaczeniu. Aby jednak móc skutecznie mu przeciwdziałać, potrzebny jest rzetelny monitoring i edukacja.

Samorządy coraz bardziej świadome
Czujniki jakości powietrza, montowane na terenach mniejszych i większych miejscowości, to pierwszy krok w budowaniu świadomości mieszkańców. Jeżeli problemu nie widać, nie mówi się o nim, nie podkreśla, jest łatwiejszy do zbagatelizowania. Kiedy jednak wyniki pomiarów (szczególnie te mocno przekroczone) widoczne są na tablicach LED czy widgetach stron www, szczególnie w okresie smogowym, to świadomość ludzi rośnie. System monitoringu jakości powietrza Syngeos, to w większości przypadków przyczynek do dalszych, skutecznych działań. Obejmują one nie tylko ograniczanie źródeł smogu ale przede wszystkim edukację, kierowaną do najmłodszych – czyli tych osób, które w niedalekiej przyszłości będą podejmować wybory czym ogrzewają domy, jak podróżują, z usług jakich podmiotów korzystają.

Sprawdź czym oddychasz
System Syngeos dostarcza danych w czasie rzeczywistym, bazując na odpowiednio skalibrowanych urządzeniach, opartych na technologii IoT – podkreśla CEO firmy Michał Świerz. Dzięki temu, odczyty z pomiarów przekazywane są tu i teraz, natychmiast wyświetlają się na tablicach LED, monitorach edukacyjnych w placówkach oświatowych czy na stronach internetowych urzędów oraz lokalnych mediów. Oczywiście można je sprawdzać na mapie internetowej naszepowietrze.pl czy za pomocą aplikacji Syngeos (Android, iOS). Dzięki temu każdy, kto poszukuje informacji o stanie jakości powietrza w swojej okolicy, może z łatwością do nich dotrzeć – podkreśla.
Późniejsze raporty, wskazujące okresy o szczególnie niebezpiecznych stężeniach pyłów PM 2,5 oraz PM 10 działają na wyobraźnię oraz zmuszają do refleksji.

Dlaczego ma to tak duże znaczenie?
Możemy kupować jedzenie bez GMO, nosić ubrania z ekologicznych materiałów, pić filtrowaną wodę z kranu, używać opakowań wielorazowych i stawiać na szereg innych, proekologicznych rozwiązań. Jednakże w przypadku smogu, często stajemy się bezbronni. Musimy oddychać i to decyzje naszych sąsiadów (w głównej mierze) określają, z jakiej jakości powietrzem mamy do czynienia. A smog, zwłaszcza jeżeli jesteśmy długotrwale narażeni na jego ekspozycję, powoduje szereg chorób. Nie pojawiają się one natychmiast ale podstępnie, z czasem atakują nasz organizm – astmatycy, alergicy i osoby ze szczególnie wrażliwym układem oddechowym, poczują zaś działanie niskiej emisji znacznie szybciej.

Większość z nas skojarzy ze smogiem takie choroby jak:
– nadciśnienie
– zaburzenia rytmu serca
– zawał
– zapalenie zatok
– udar mózgu

Jednakże spektrum oddziaływania smogu na nasze zdrowie jest znacznie szersze i nie ogranicza się do kaszlu i problemów z oddychaniem. Według WHO, około 30% przypadków nowotworów, powodowanych jest zanieczyszczeniem powietrza. Kolejne, słabo znane efekty ekspozycji na smog to problemy rozwojowe płodów, bezpłodność, problemy z pamięcią czy Alzhaimer. Szczególnie interesujące są badania, które wskazują, że stany depresyjne oraz zaburzenia psychiatryczne, także nasilają się w środowisku zanieczyszczonego powietrza.

Efekty niezwracania uwagi na to, czym oddychamy przyjdą zatem z czasem – nawet, jeżeli teraz są dla Ciebie pozornie nieistotne. Rozwój dzieci, przebywających w zanieczyszczonym środowisku, nie przebiega prawidłowo, powodując skłonność do łatwiejszego zapadania na szereg chorób cywilizacyjnych, w niestety nieodległej przyszłości.

Jak przeciwdziałać?
System Syngeos posiada już w swojej bazie blisko 2000 urządzeń, które mierzą jakość powietrza na terenie Polski oraz informują o stężeniach wspomnianych pyłów i gazów. Ponadto, firma mocno zaangażowała się w prowadzenie, szeroko zakrojonych działań edukacyjnych, które budują świadomość dzieci, młodzieży i dorosłych – wskazując problem i zachęcając do ograniczania źródeł emisji.

Tutaj niezbędne jest zatem skupienie się na zmianie źródeł ciepła dla budynków wielo- i jednorodzinnych. Wymiana tzw. kopciuchów to najważniejszy punkt ofensywy, ponieważ to właśnie one, odpowiadają za większość zanieczyszczenia powietrza. Kolejną kwestią jest edukowanie w zakresie wyboru właściwych materiałów opałowych. O ile palenie śmieci staje się coraz rzadziej spotykaną praktyką, to wybór paliw, jak najmniej szkodliwych dla środowiska, nadal przegrywa z kwestią ekonomiczną. Odnawialne Źródła Energii to temat na kolejny artykuł, chociaż i tutaj da się zauważyć coraz większą popularyzację rozwiązań, które stają się dostępne dla szerszego grona klientów.

Innymi, skutecznymi metodami ograniczania zanieczyszczenia powietrza jest zmniejszenie ruchu samochodowego – szczególnie poprzez wybór zbiorowych środków transportu, pojazdów elektrycznych, rowerów czy jakże popularnych ostatnio hulajnóg. Podejmowanie działań w skali makro, to ograniczanie emisji ze źródeł przemysłowych oraz wprowadzanie takich rozwiązań przestrzennych, które będą blokować dostęp smogu z ruchu ulicznego na obszary mieszkalne (np. odpowiednie ekrany czy nasadzenia zieleni).

Zacznijmy od najmłodszych lat
Solidnie przeprowadzane pomiary (działamy na obszarze ponad 350 gmin z Metropolią Poznań i Miastem Katowice na czele), których wyniki są skutecznie rozpowszechniane wśród mieszkańców (m.in. aplikacja Syngeos czy Kanarek) dostarczają samorządowcom odpowiednich narzędzi do prowadzenia skuteczniejszej narracji, która trafia do wyobraźni mieszkańców. Jednakże, szczególny potencjał widzimy wśród edukowania dzieci i młodzieży – wspomina Michał Świerz.

Dlatego też, firma prowadzi warsztaty dla najmłodszych, organizuje spotkania z nauczycielami, opracowała materiały edukacyjne (kolorowanki, zeszyty zadań) dla dzieci w różnym wieku, grę planszową oraz plakaty informacyjne. Elementem łączącym je wszystkie jest temat szeroko pojętej ekologii, przeciwdziałania zjawisku smogu czy segregacji śmieci.

Innowacja jest w cenie
Kolejnym, interesującym i niespotykanym dotychczas przedsięwzięciem jest projekt edukacyjny z wykorzystaniem pyłomierza osobistego Dust Air. Urządzenie opracowane przez specjalistów z Głównego Instytutu Górnictwa, jest pyłomierzem o wielkości krążka hokejowego i pozwala na wykonywanie pomiarów mobilnych stężenia pyłów PM oraz innych parametrów środowiskowych. Syngeos opracował scenariusz lekcji, wraz z kartami pracy dla dzieci i nauczyciela, które umożliwiają przeprowadzenie praktycznych zajęć o tematyce antysmogowej. Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością zwłaszcza ze względu na możliwość osobistego dokonania pomiarów przez dzieci, ich analizę i wyciągnięcie wniosków.

Temat smogu już niebawem powróci na główne strony gazet i portali informacyjnych. Jednakże warto myśleć o tym zjawisku nie tylko w okresie jesienno – zimowym ale szerzej, stawiając na informowanie, prewencję i edukację. Tak właśnie działa Syngeos. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat specyfiki jego pracy, zapraszamy na stronę www.syngeos.pl.

Udostępnij
Polub nas na Facebooku!
Obserwuj nas na Instagramie!